میانگین قیمت جهانی گندم در هفته‌ی منتهی به 14 سپتامبر نسبت به هفته گذشته افزایشی شد. نرخ شکر و برنج ثابت ماند و ایران با تولید بیش از دو میلیون تن برنج، جایگاه بیست و چهارم را در جهان دارد.

به گزارش روابط عمومی شرکت بازرگانی دولتی ایران؛ براساس گزارش‌ کارشناسی نشست پایش بازار کالاهای اساسی، قیمت جهانی گندم دوروم ثابت و میانگین قیمت سایر گندم‎‌ها در این هفته نسبت به هفته گذشته افزایشی بود و پیش بینی می‌شود این روند تداوم  داشته باشد. همچنین پیش بینی شده است تولید گندم قزاقستان با افزایش حدود دو میلیون تن به 12 میلیون تن برسد.

با کاهش فروش گندم صنف و صنعت (داخلی) نیز امسال نسبت به سال گذشته، 150 هزار تن در فروش گندم صرفه‌جویی شده است.

در هفته منتهی به 14 سپتامبر قیمت جهانی شکر با نوساناتی، ثبات خود را حفظ کرد، اما دانه‌ی روغنی سویای برزیل، کنجاله آرژانتین، برزیل افزایش چشمگیر داشت.

میانگین قیمت جهانی برنج نیز حفظ قیمت را تجربه کرد. تعطیلات عمومی در برخی کشورها و کندی معاملات بر روند تجارت جهانی این محصول تأثیر گذاشت و سبب شده در هفته منتهی به 8 سپتامبر تغییری نسبت به هفته گذشته ایجاد نشود.   

ایران با تولید بیش از 2 میلیون تن برنج، بیست و چهارمین کشور تولیدکننده برنج دنیا است. پاکستان کشور همسایه ایران 7.5 میلیون تن، ترکیه 600 هزار تن افغانستان 34 هزار تن و عراق 330 هزار تن تولید دارند.

کشور آفریقایی نیجریه که اخیراً با پدیده سیل مواجه شده 5 میلیون تن از حدود 500 میلیون تن برنج تولیدی جهان را تولید می‌کند.

 هند با 12 میلیون تن صادرات بزرگترین صادرکننده این محصول است، تایلند با 7.5 میلیون تن ویتنام با 6.3 میلیون تن، پاکستان با 4.3 میلیون تن و برمه ( میانمار) با 2.2 میلیون تن در جایگاه بعدی قرار دارند.


١١:٣٢ چهارشنبه ٢٦ شهريور ١٣٩٩
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: