سه شنبه ٠١ آبان ١٣٩٧
صفحه اصلی > نان صنعتی > عناوین خبری 
منو اصلی
اخبار > کاهش تمایل مردم به نان‌های صنعتی/تغییر الگوی مصرف نیاز به فرهنگ سازی دارد


  چاپ        ارسال به دوست

به گزارش روابط عمومی شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 10:

کاهش تمایل مردم به نان‌های صنعتی/تغییر الگوی مصرف نیاز به فرهنگ سازی دارد

مديرعامل شرکت غله و خدمات بازرگاني منطقه 10 كشور گفت: عدم معرفی صحیح و اینکه هنوز مردم نان صنعتی را همردیف نان‌های فانتزی و غیر قابل استفاده برای غذاهای سنتی‌ می دانند، تمایل به استفاده از این نان‌ها را کاهش داده است.
به گزارش روابط عمومی شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 10، اکبر شریفی، با بیان اینکه شرکت بازرگانی دولتی ایران در سال‌های اخیر  اقدامات بسیارخوبی را در زمینه فرهنگ سازی اصلاح الگوی تولید ومصرف نان، بخصوص نان‌های صنعتی، انجام داده است، افزود: اما همچنان جای کار فراوانی وجود دارد و سایر بخشها و رسانه ها از جمله صدا سیما و خود صاحبان صنعت تولید باید بیشتر به فرهنگ سازی و تبلیغ مصرف نان سالم، به جهت اینکه ارتباط مستقیم با سلامتی مردم و قوت غالب آنها دارد، بپردازند.
وی اظهار داشت: اصل طرح صنعتی کردن نان کشور، بر اساس تغذیه سالم با  نان سالم استوار است، چرا که در روش صنعتی تولید نان، اصول صد در صدی بهداشت، رعایت و نان با استفاده ازماشین‌های تمام اتوماتیک و بدون دخالت دست تولید می‌شود، که این امر شامل نان‌های سنتی نیز می باشد.
وی با اشاره به اینکه  هیچ‌گاه مخالف تغییر شیوه تولید نبوده و از ورود تکنولوژی به عرصه آرد و نان کشوراستقبال می کنیم، افزود:  در حال حاضر واحد‌های 20 تنی و بالاتر برای پخت نان صنعتی ایجاد می‌شود که هیچ گونه توجیه اقتصادی برای کشور ندارد.
اکبرشریفی با بیان اینکه در طرح صنعتی کردن نان کشور، امروز و پس از گذشت شش سال از اجرای این طرح، صدای همه از ناکامی‌های صورت گرفته در آمده و طنین شکست طرح به گوش می رسد، گفت: با بیش از 30سال سابقه فعالیت در بخش گندم، آرد و نان کشور، معتقدم برای بهبود وضعیت نان باید کارگاه‌های کوچک تولید نان به جای واحد های 20 تنی در سطح شهر‌ها دایر، 60 هزار واحد‌ نانوایی فعال در سراسر کشور، تجمیع  و زیر ساخت‌ها و حرکت‌های زیر بنایی در خصوص نان صنعتی انجام شود.
وی افزود: ما به یکباره و با حرکتی ضربتی سعی داشتیم تا ذائقه مردم، که سالیان سال با نان‌های سنتی عجین شده بود، را در مدت کوتاهی تغییر دهیم، اما راه نجات از مشکلات فعلی نان و معضلات آن تنها با صنعتی کردن میسر نیست و  نمی توان ره صد ساله را یک شبه طی کرد.
شریفی با اشاره به خسارت وارده از ناحیه ی ایجاد واحدهای  20 تنی تولید نان به کشور، اظهارکرد: در فرانسه که سردمدار نان صنعتی جهان است، تعداد واحد‌های 20 تنی به اندازه ایران نیست و آنها هم در ابتدا از کارگا‌های کوچک شروع کردند.
مديرعامل شرکت غله و خدمات بازرگاني استان اصفهان بیان داشت: در سیستم آرد نان کشور بیماری مزمنی به نان عدم بهره‌وری وجود دارد و در صورت درمان نشدن، لطمات جبران ناپذیری را به کل صنعت و بدنه اقتصادی کشور وارد خواهد کرد.
وی گفت: بهره‌ وری یعنی ایجاد همخوانی و هماهنگی بین ذائقه و فرهنگ الگوی مصرف و تولید، لذا باید فاصله بین تولید کننده و مصرف کننده با ایجاد کارگاه های کوچک در سطح شهر ها کم شود و به مردم خریدن نان سرد و گرم  مصرف کردن آن را آموزش دهیم.
شریفی در مورد حساس بودن مقوله نان در ایران و اینکه برخی افراد سعی در سیاسی کردن نان دارند، گفت: تجربه ی ما در سال 65  و زمان جنگ، و در اردیبهشت ماه سال 76، درست یک ماه قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، که قیمت نان بدون هیچگونه تنشی بین مردم افزایش یافت، نشان می دهد که وقتی لزوم تغییرات با صداقت  به مردم گفته شود، همکاری می کنند.
 وی در پایان با بیان اینکه در مقوله نان، خوب و بد را خودمان رقم می زنیم، گفت: این مسئولان بخش نان هستند که با درایت ابتدا باید نگرش خود و سپس مردم را نسبت به این امر تغییر دهند.


١٥:٤١ - چهارشنبه ٣ مهر ١٣٩٢    /    شماره : ٥٢٠١    /    تعداد نمایش : ١٥٤٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: