شنبه ٠٢ تير ١٣٩٧
صفحه اصلی > نان صنعتی > عناوین خبری 
منو اصلی
اخبار > گفتگو بادكتر ربابه شيخ‌الاسلام، متخصص سلامت عمومي و اپيدميولوژي تغذيه در خصوص تعريف از نان ارگانيك


  چاپ        ارسال به دوست

گفتگو بادكتر ربابه شيخ‌الاسلام، متخصص سلامت عمومي و اپيدميولوژي تغذيه در خصوص تعريف از نان ارگانيك

هر محصول غذایی وقتی ارگانیک به حساب میاید که کلیه مواد اولیه‌ای که برای تهیه آن مورد استفاده قرار گرفته است، ارگانیک باشد. ارگانیک، جایگزین فارسی مورد توافق گرفته شده‌ای ندارد در حقیقت کشت ارگانیک، یعنی کشت کاملاً طبیعی، همانطور که آفرینش و خلقت از ابتدا آن را بروی زمین رویانده‌اند. استفاده از کودهای غیرطبیعی، یعنی شیمیایی و استفاده از هرنوع ماده علف‌کش یا سم در کشت ارگانیک کاملاً حذف می‌شود و گاهی سخت‌گیری روی خاک و طبیعی بودن خاکی که روی آن کشت صورت می‌گیرد هم مهم است.

متن بالا بخشي از گفته‌هاي دكتر ربابه شيخ‌الاسلام، متخصص سلامت عمومي و اپيدميولوژي تغذيه در خصوص تعريف از نان ارگانيك بود.

وي در ادامه گفت: اگرروی مزرعه‌ای که قبلاً روی آن محصول کشت می‌شده بخواهیم محصول ارگانیک تولید کنیم باید در طی چند سال آزمايش‌هاي دقیق روی خاک آن صورت گیرد تا از باقی‌مانده سموم و مواد شيميايي قبلی کاملاً پاک شود. بنابراین اگر بخواهیم نان ارگانیک داشته باشیم، نم‌یتوانیم با گندم معمولی و روش کشت سنتی آن را بدست بیاوریم.

شيخ‌الاسلام، پيرامون عناصر تشكيل‌دهنده آنچه به آن نان ارگانيك اطلاق مي‌شود، افزود: اولاً باید گندم با تعریف بالا ارگانیک باشد. در صنعت آسياباني وقتی این گندم آرد می‌شود نباید مواد شیمیایی به آن افزوده شود و همینطور در کلیه مراحل تا پخت و تولید نان. ولی با توجه به کم بودن امکان ردگیری گندمی که به کارخانه آرد یا نانوایی می‌رسد و ممکن است مخلوطی از گندم‌های متفاوت داخلی و خارجی باشد تولید این نوع نان خصوصاً برای کشور بسیار دشوار است و اصولا اولویت ندارد چون مشكلات حل نشده مهم‌تری در مورد نان داریم که باید ابتدا به آ» پرداخت.

وي در پاسخ به سؤال ما پيرامون مصرف اين دسته از نان‌ها در دنيا گفت: من شخصاً در سفرهایی که می‌کنم، ناني به این عنوان ندید‌ه‌ام، البته کنجاو هم نبوده‌ام چون ارگانیک بودن قیمت کالا را بالا می‌برد و گاهی منافع مالی تولیدکننده، موجب می‌شود عده‌ای نام ارگانیک به محصولشان بدهند که مصرف‌کننده قیمت بیشتری بپردازد. البته مؤسسات بین‌المللی هستند که آزمایش‌های خاصی را برای تأیید ارگانیک بودن کالای غذایی یا غیرغذایی انجام می‌دهند.

شيخ‌الاسلام اضافه كرد: متأسفانه با وجودی که بعضی محصولات گیاهی در کشور بطور طبیعی ارگانیک است ولی مؤسسه‌ای که تأييديه بدهد نداریم. کسانی که علاقمند به کشت ارگانیک هستند و در این راه تلاش میکنند مواجه با این مشكل هستند و مؤسسه خارجی هم که تأییدیه میدهد قیمت بالایی را برای هر محصول دریافت میکند که گاهی تولیدکننده ما امکان پرداخت آن را ندارد. بنابراین ممکن است تولیدکننده ارگانیک، تن به انجام آزمايش ندهد چون کالایش گران‌تر میشود و نتیجه اینکه مصرف‌کننده نمیداند آيا واقعاً محصول یا كالايي را که با قیمت گران‌تر میخرد واقعاً ارگانیک هست یا خیر. 

اين متخصص سلامت و اپيدميولوژي تغذيه در پاسخ به سؤال ما پيرامون اينكه آيا در كشور مي‌توان به سوي توليد نان ارگانيك رفت؟ گفت: من نظرم منفی است چون در زمینه تولید نان مشكلات عمده‌تری داریم که باید آن را حل کنیم. در شرایط فعلی ما ابتدا باید از وزارت کشاورزی و واردکنندگان گندم بخواهیم که اصولاً برای تولید محصولات کشاورزی از کود و سم کمتری استفاده کنند و سعی کنند از روش‌های تلفیقی برای مبارزه با آفات استفاده کنند البته وزارت کشاورزی برنامه‌هایی در دست اجرا دارد که شما میتوانید گزارش جامعی در مورد آن تهیه کنید.

وي افزود: کار دوم باید با توجه به اینکه حدود 90 در صد مردم نان سنتی مصرف میکنند و شرایط تولید این نان‌ها اغلب بهداشتی نیست به فکر تربیت بیشتر کارورز و کارشناس نانوایی باشیم و شرایط تولید یعنی وضعیت نانوایی‌ها و بهداشت آنها را ارتقاء دهیم و مهم‌تر اینکه نان سنتی ما با آرد سبوس‌دار تهیه شود چون ما در کشورمان با افزایش شیوع چاقی و بیماریهای مرتبط با آن مثل دیابت و بیماریهای قلبی و عروقی روبرو هستیم و مردم باید در سطح وسیع‌تری نان‌های سبوس‌دار در اختیار داشته باشند. متأسفانه در حال حاضر اغلب نانوایی‌های سنتی از آرد ستاره که سفید است و خواص آرد خبازی را ندارد استفاده میکنند. نان‌های سفید ابتلا به چاقی و بیماری‌های مرتبط با آن را افزایش می‌دهد.  

شيخ‌الاسلام با بيان اينكه مصرف نان‌هاي صنعتي گزينه بهتري براي سلامت مصرف‌كنندگان هستند، اذعان داشت: نانهای صنعتی در شرایط کاملا بهداشتی تهیه میشوند معمولاً می‌توان سبوس‌دار آنها را در مغازه‌ها یافت این نان‌ها با مخمر در چند مرحله تخمیر می‌شوند و ویتامین‌ها و املاح بهتری را به بدن میرسانند و در تولید این نانها اصلاً از جوش شیرین استفاده نمی‌شود.

وي در پايان در خصوص فرهنگ‌سازي براي مصرف نان‌هاي صنعتي در كشور گفت: مؤسسه ما آمادگي دارد برای این مهم با تولیدکنندگان نان صنعتی همکاری کند حتی ما از یکی از این تولیدکنندگان خواستیم که فردی را که در کارخانه به فرمول و نوع آرد مصرفی وانواع نان تولیدی آن کارخانه اشراف دارد به ما معرفی کنند تا با کمک یک خانم که آشپز ماهری است و کارشناسان تغذیه‌مان بخواهیم یک تیم فرهنگ‌سازی نان خوب درست کنند و این تیم با توجه به نوع نانهای صنعتی غذاهای راحت، سریع و آسان را که خانواده‌ها میتوانند در خانه با استفاده از نان صنعتی درست کنند تهیه کنند مجموعه‌ای که بدین صورت تهیه میشود هم بصورت کتاب قابل انتشار است و هم میتوان آن را بصورت فیلم تهیه کرد و در اختیار مردم و صدا و سیما گذاشت. هدف اصلی من برای این کار این بود که اگر می‌بینیم که خانواده‌ها خصوصاً آنها که زوج شب خسته از سر کارشان به خانه میرسند و وقت و حوصله تهیه غذاها را ندارند و متأسفانه اغلب به فست فودها رو کرده و خودشان را با مصرف آنها در معرض بیماریهای زیادی قرار میدهند اگر بدانند با صرف کمتر از ده تا 15 دقیقه چه غذاهای سالم ساده و خوش طعمی را میتوانند آماده کنند و با نان سالم مصرف کنند حتماً انگیزه پیدا میکنند و نان صنعتی به مرور جای خود را در فرهنگ ما باز میکند ولی متأسفانه همان کارخانه تا کنون که این مصاحبه انجام میشود هیچ فردی را برای عضویت در تیم کارشناسی به ما معرفی نکرده است.


٠٩:٥٣ - چهارشنبه ١١ مرداد ١٣٩١    /    شماره : ٣٩١٣    /    تعداد نمایش : ٩٤٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: