مدیرکل شرکت غله و خدمات بازرگانی کردستان  از ارسال 325 هزار تن از گندم‌های ذخیره شده در انبارهای این استان برای تامین گندم مورد نیاز 12 استان دیگر خبرداد و گفت: همچنان میزان ذخایر موجود گندم در استان پاسخ‌گوی نیازها برای 2 سال آینده است.

جمال صالحی اظهار کرد: دولت همه ساله برای تامین امنیت غذایی مردم و حمایت از تولید داخلی محصولات کشاورزی، اقدام به خرید گندم با قیمت تضمینی از کشاورزان می‌کند.

وی افزود: در سال جاری بیش از 525 هزار تن گندم تولیدی استان توسط مراکز خرید شرکت و مباشرین خریداری و ذخیره شد که برای تحقق اهداف دولت، 325 هزار تن آن با اخذ مجوزهای لازم به 12 استان دیگر صادر شده است.

صالحی تشریح‌کرد: استان‌های؛ تهران، البرز، آذربایجان‌شرقی، کرمان، گیلان، مازندران و یزد از جمله استان‌هایی هستند که گندم مازاد بر نیاز مصرف سالیانه کردستان برای آنها ارسال شده است.

وی تاکید کرد: هم اکنون موجودی ذخایر گندم درانبارهای استان بالغ بر 400 هزار تن است که با احتساب 180 هزار سرانه مصرف سالیانه گندم در کردستان، این میزان نیاز بیش از 2 سال استان را تامین می کند.

مدیرکل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان کردستان با بیان اینکه زیرساخت اصلی اقتصاد کردستان برپایه اقتصاد کشاورزی است، تصریح کرد: در سال‌جاری تنها از محل تولید و فروش گندم به دولت با قیمت تضمینی،  رقمی بالغ‌بر6 هزار و 870 میلیارد ریال پول به اقتصاد استان تزریق شده است.

صالحی تأکید کرد: خرید تضمینی 525 هزار و 404 تن گندم از کشاورزان استان در سال‌جاری موجب شد تا استان کردستان جایگاه پنجمی در تولید و خرید گندم کشور را کسب کند.

گفتنی‌است: در فصل برداشت و خرید تضمینی گندم سال‌جاری در استان کردستان، تعداد 94 مرکز خرید گندم شامل 73 مرکز خرید مباشر و 21 مرکز خرید بخش خصوصی عملیات خرید تضمینی گندم از کشاورزان به قیمت مصوب هر کیلوگرم 13 هزار ریال را انجام دادند و شهرستان قروه با 113 هزار تن در رتبه اول، سقز با 104 هزار تن و بیجار با 100 هزار تن در رتبه های  دوم و سوم تولید گندم استان قرار گرفتند.


١٤:٢٩ سه شنبه ٢٤ بهمن ١٣٩٦
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: