معاون بازرگانی‌داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران با بیان این‌که تنظیم بازار کالاهای اساسی از طریق توزیع کالاهایی نظیر: برنج، شکر و روغن در طول سال طی 4 تا 5 نوبت توسط این شرکت انجام می‌شود، از توزیع60 هزار تن برنج وارداتی در دو مرحله  و از 20 بهمن‌ماه‌ برای تنظیم بازار پایان سال‌جاری خبرداد.

به گزارش روابط عمومی شرکت بازرگانی دولتی ایران، حسن عباسی معروفان در برنامه‌ی گفتگوی ویژه‌ی خبری ساعت 18:30شبکه‌ی خبر گفت: طرح توزیع کالاهای اساسی توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران در ایام و زمان‌های خاص از جمله؛ پایان سال، اول مهر و زمان بازگشایی مدارس، ماه مبارک رمضان و ماه‌های محرم و صفر، برای تنظیم بازار این کالاها و جلوگیری از افزایش قیمت به لحاظ وجود تقاضای بیشتر انجام می‌شود.

عضوهیأت مدیره شرکت بازرگانی دولتی ایران افزود: برای پایان سال‌جاری نیز از 15 بهمن مقدمات توزیع برنج مهیا و از 20 بهمن ماه مصرف‌کنندگان با مراجعه به فروشگاه‌ها می‌توانند 60 هزار از برنج وارداتی را که با قیمت‌های متفاوت در انواع درجه یک و دو توزیع می‌شود، تهیه کنند.

وی عنوان کرد: توزیع برنج در دو مرحله‌ و هر بار 30 هزار تن انجام خواهد شد که اجرای طرح از دیروز شروع و تا 15 فروردین ادامه خواهد داشت و اگر باز هم تعادل در بازار برقرار نشود، این طرح تمدید خواهد شد.

عباسی معروفان اظهارکرد: برنج‌های توزیع شده از نوع مرغوب و درجه یک دانه بلند هندی 1121 به قیمت 5600 تومان، برنج pr11  با قیمت 2600 تومان و برنج هومالی تایلندی با قیمت 3900 تومان برای مصرف‌کنندگان نهایی در تعاونی‌های مصرف فرهنگیان، اسکان، اسکاد و ... توزیع خواهد شد.

معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران تشریح کرد: بازار برنج در اختیار بخش خصوصی است و دولت تنها در زمان نیاز و با مجوز کارگروه تنظیم بازار واردمی‌شود و با توزیع برنج‌های در اختیار از افزایش قیمت این کالای پرمصرف مردم جلوگیری می‌کند.

عباسی معروفان خاطر نشان کرد: از سه میلیون تن برنج مصرفی کشور حدود دو میلیون 300 هزار تن برنج در سه استان شمالی از نوع مرغوب و پر محصول تولید می‌شود و مصرف‌کنندگان برنج مورد نیاز خود را اغلب با توجه به نرخ‌های متفاوت بین 5 تا 10 هزار تومان به بالا از تولید داخلی تأمین  می‌کنند و حدود یک میلیون تن برنج هم در سال برای جبران 700 هزار تن کسری تولید نسبت به مصرف و تأمین ذخیره‌ی استراتژیک برنج از طریق خرید از خارج و واردات تأمین می‌شود.

معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران افزود : دولت در زمان برداشت محصول برنج و به‌منظور حمایت از شالی‌کاران که محل و ممر معیشت آنان است،  ثبت سفارش برنج را برای مدت حدود 4 ماه متوقف می‌کند و هیچ محموله برنجی هم‌زمان با فصل برداشت برنج داخلی از خارج کشور وارد نمی‌شود.

وی درپاسخ به این‌سئوال مجری برنامه مبنی بر اظهارنظرهای متفاوت معاون وزیر جهاد کشاورزی مبنی بر ارزان شدن قیمت برنج و رئیس اتحادیه بنکداران مبنی بر این‌که قیمت برنج ارزان نشده بلکه حباب قیمت از بین رفته، اظهار کرد: زمانی‌که قیمت برنج از 13 هزار تومان به 12 هزار تومان رسیده این نشان از کاهش قیمت برنج دارد؛ البته بحث برنج‌های وارداتی هندی که اظهار شده گران‌تر شده‌است، ناشی از تغییرنوع ارز واردات برنج از مبادلاتی به آزاد است که قطعا در قیمت واردات تأثیر می‌گذارد. ولی در حال حاضر با ورود شرکت بازرگانی دولتی ایران حباب در قیمت برنج نداریم و افزایش قیمت کالا نخواهیم داشت.

معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران در خصوص سایر کالاهای اساسی به‌ویژه روغن نیز گفت: انواع روغن مایع پخت و پز و سرخ کردنی و ... در بازار موجود است و به لحاظ موجودی مشکلی در حال حاضر وجود ندارد و اگر نیاز باشد، شرکت بازرگانی دولتی ایران براساس تصمیمات کارگروه تنظیم‌بازار برای تأمین روغن به هر مقدار که بازار نیاز داشته باشد، اقدام کند.


١٣:٤٢ سه شنبه ١٧ بهمن ١٣٩٦
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: