معاون وزیر جهاد کشاورزی در نشست خبری به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی

  مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در کنفرانس خبری به مناسبت دهه‌ی مبارک فجر، با تبریک چهلمین طلوع خورشید انقلاب اسلامی و با اشاره به مأموریت این شرکت در تأمین کالاهای اساسی و ایجاد ثبات قیمتی در بازار، از برنامه‌های این‌شرکت برای توزیع کالاهایی نظیر: برنج، شکر، روغن و کره برای تنظیم بازار ایام پایانی سال خبرداد. 

به گزارش روابط عمومی شرکت بازرگانی دولتی ایران؛ مهندس یزدان سیف امروز شنبه14 بهمن‌ماه همزمان با سومین روز از دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی در نشست خبری با اصحاب رسانه، با تبریک آغاز چهلمین فجر انقلاب اسلامی، ورود امام خمینی(ره) به کشور و پیروزی باشکوه انقلاب اسلامی ایران، هدف اصلی از فعالیت‌های شرکت بازرگانی دولتی ایران را ایجاد آرامش و ثبات در بازار کالاهای اساسی، علی‌رغم نوسانات اقتصادی در کشور اعلام کرد.

مهندس سیف گفت: از جمله مسئولیت‌های این‌شرکت، خرید تضمینی گندم و دانه‌های روغنی و شکر است، که امسال به‌فضل خداوند و با اعمال سیاست‌های دولت محترم،  از هشت میلیون تن چغندرقند تولید و خریداری شده از کشاورزان، میزان تولید شکرتوسط کارخانجات به حدود دو میلیون تن رسید و  این در حالی‌است که این رقم در سال گذشته یک میلیون و 650 هزار تن بوده است.

وی افزود: با برنامه‌های خوبی که وزارت جهاد کشاورزی و دولت دارد، انتظار می‌رود که در سال آینده از واردات شکر بی‌نیاز شویم.

معاون وزیر جهادکشاورزی اظهارکرد: در راستای حمایت از تولید و کاهش ریسک تولیدکنندگان، تاکنون نزدیک به100 هزار تن شکر تولیدی کارخانجات چغندری را خریداری کرده‌ایم و تا زمان به ثبات رسیدن قیمت در بازار، این کالا از کارخانجات چغندری خریداری خواهد شد.

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران عنوان کرد: از چهار ماه پیش برنامه‌ریزی‌‌های گسترده‌ای برای خرید تضمینی گندم و دانه‌های روغنی در سال آینده انجام شده و تلاش می‌کنیم برای سال آتی از توان بخش خصوصی در حوزه‌های خرید، حمل و نقل و نگه‌داری و راهبری سیلوها در راستای تقویت و شکوفایی این بخش استفاده کنیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان این‌که برای تنظیم بازار پایان سال کالاهای اساسی برنج، روغن و شکر و کره و برقرای امنیت روانی در جامعه، برنامه‌ریزی مناسب انجام شده است، گفت: توزیع60 هزار تن برنج برای سبد هزینه‎‎‌ی خانوار از 15بهمن آغاز می‌شود و از 20 بهمن ماه خانوارها از فروشگاه‌های امکان، شهروند، اسکاد، سپه و ....می‌توانند کالاهای مورد نیازخود را خریداری کنند.

مهندس سیف افزود:  برای تنظیم بازار روغن نیز در حاشیه قیمت بازار، امکان توزیع روغن فرآوری شده مهیا شده و با تدارکات خوبی که داشته‌ایم، کره با قیمت مناسب در فروشگاههای زنجیره‌ای توزیع می‌شود و شکر نیز با نرخ هر کیلوگرم 2720 تومان عرضه می‌شود.

وی با اشاره به این‌که برنج مورد نیاز استان‌ها نیز از انواع مختلف وارداتی و با میانگین قیمتی بین 5 تا 10 درصد زیر قیمت بازارتأمین شده است، تصریح کرد: در مرحله اول توزیع30 هزار تن برنج در فروشگاه‌های زنجیره‌ای سراسری با قیمت؛ برنج هندی 1121 هرکیلوگرم 5600 تومان، هندی PR11  2600 تومان و برنج تایلندی هرکیلوگرم 3900 تومان ابلاغ شده که به زودی توزیع می‌شود و 30 هزار تن باقی‌مانده پس از ابلاغ توزیع خواهد شد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: برای خرید تضمینی سال آینده تمامی موارد لازم، تجهیزات مورد نیاز و تدارکات و پشتیبانی‌ها از قبل برای خرید مطلوب و خوب فراهم شده و در حوزه‌ی کیفیت خرید نیز دستورالعمل‌های لازم برای خرید گندم باکیفیت و دانه‌های روغنی تهیه و به استان‌ها ابلاغ شده است.

مهندس سیف اضافه کرد: 1020 مرکز بخش خصوصی برای ارزیابی در سامانه‌ی شرکت ثبت نام کرده‌اند تا کار خرید تضمینی در سال 1397 را انجام دهند و هم‌اکنون فرصت لازم برای ثبت‌نام مراکز متقاضی تا پایان بهمن‌ماه وجود دارد و ما در عملیات خرید سال آینده از شرکت‌ها و مراکزی که ثبت نام کرده و شرایط لازم در ارزیابی‌ها را داشته باشند، استفاده می‌کنیم که البته مدت 40 روز از این ارزیابی می‌گذرد.

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با اشاره به این‌که استفاده از ریل برای حمل کالا مزایای کاهش  تردد جاده‌ای، صرفه‌جویی در مصرف سوخت و امنیت جاده‌ها مؤثر است، اظهار کرد: در حمل کالا در شرکت بازرگانی دولتی ایران اتفاقات خوبی رخ داده و در چشم‌انداز حمل و نقل برای جابجایی دو میلیون تن کالا از طریق ریل برنامه‌ریزی شده و استراتژی شرکت بر توسعه‌ی حمل ریلی قرار دارد که به لطف خداوند تا به امروز یک میلیون و 50 هزار تن حمل از 4 میلیون تن کالای حمل شده بیرون استانی(25 درصد) از طریق این پایانه جابه‌جا و حمل شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: تلاش داریم تا زیر ساخت‌های حمل ریلی را در تمام استان‌ها با ترکیب حمل و نقل ریلی و جاده‌ای مهیا شود و برای حمل 5/1 میلیون تن کالای اساسی از طریق ریل برای سال آینده برنامه‌ریزی کرده‌ایم و تا پایان امسال نیز به یک میلیون و 200 هزار تن خواهد رسید.

مهندس سیف گفت: سیلوی‌سازی و استاندارد‌سازی سیلوها و افزایش ظرفیت‌های ذخیره‌سازی از جمله کارهای خوبی است که در راستای حفظ  کیفیت کالاهای اساسی در زمان نگه‌داری انجام شده‌ و با پیگیری‌ و برنامه‌ریزی برای بهره‌برداری از تأسیسات نیمه‌تمام و سرمایه‌های معطل در بخش ذخیره‌سازی، توانستیم ایجاد اشتغال در این بخش را رقم بزنیم.


١٣:٠٠ شنبه ١٤ بهمن ١٣٩٦
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: