مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران خرید توافقی و تحویل برنج از کشاورزان در استان‌های شمالی را منوط به ارائه معرفی‌نامه از سوی سازمان جهادکشاورزی استان دانست و تأکیدکرد: برنج را فقط از شالی‌کارانی تحویل می‌گیریم که اطلاعات میزان سطح زیرکشت، مقدار تولید و نوع برنج تولیدی آن‌ها درسامانه‌ی جهادکشاورزی ثبت شده باشد.

به گزارش روابط‌عمومی شرکت بازرگانی دولتی ایران؛ مهندس یزدان سیف گفت: خرید توافقی برنج از شالی‌کاران شمالی در استان‌های مازندران و گیلان از حدود دو هفته‌ی پیش شروع شده و تاکنون بیش از 200 تن برنج پرمحصول از برنج‌کاران مازندرانی خریداری شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه؛ نمایندگان محترم استان‌های شمالی در مجلس شورای اسلامی معتقدند که برنج شالی‌کاران روی دست آنان مانده است، افزود: در راستای حمایت از تولیدداخلی محصولات کشاورزی و قشر شالی‌کار کشور، برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا با استقرار مراکز خرید و قیمت تضمینی مصوب، باقی‌مانده و مازاد محصول برنج‌کشاورزان را خریداری کنیم.

مهندس سیف با تأکید بر اینکه برنج را فقط و فقط از کشاورزان می‌خریم نه دلالان و واسطه‌ها، تصریح کرد: محموله‌های برنج تنها از کشاورزانی که از سوی سازمان‌های جهاد کشاورزی معرفی‌نامه دارند و به عنوان کشاورز و تولیدکننده‌ی برنج شناخته شده‌اند، و حدود مزرعه و میزان تولید آنان در سامانه‌ی وزارت جهاد کشاورزی مشخص و تعریف شده  باشد، خریداری می‌شود و از واسطه و دلال برنجی تحویل گرفته نخواهدشد.

وی افزود: خرید توافقی برنج از کشاورزان در استان گیلان از دو هفته‌ی پیش توسط 2 مرکز خرید آغاز شده، اما تاکنون هیچ محموله‌ی برنجی تحویل این دو مرکز نشده است، اما از آنجا که احتمال عرضه برنج توسط کشاورزان در استان گیلان از امروز می‌رود، آمادگی برای افزایش تعداد مراکز خرید این استان به 6 مرکز وجود دارد.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با اشاره به نیاز به حمایت توأمان دولت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، خاطرنشان کرد:  دولت برای این‌که از کشاورز داخلی حمایت کرده و مصرف‌کننده نیز کالای مورد نیاز خود را با قیمت پایین‌تری بخرد، قیمت 9100 تومان را برای هرکیلو برنج هاشمی صدری در گیلان تصویب و با عاملیت این شرکت خرید توافقی برنج را انجام می‌دهد.

 مهندس سیف با بیان این‌که قیمت خرید برنج‌ پرمحصول با 8 درصد شکستگی، برای برنج‌های ندا و نعمت هرکیلو 4850 تومان و برای برنج شیرودی 5450 تومان تعیین شدهاست، افزود: تا امروز حدود 230 تن از انواع برنج پرمحصول ندا،  نعمت و شیرودی توسط 2 مرکز خرید در مازندران خریداری شده است.


١٨:٠٤ شنبه ٣٠ دی ١٣٩٦
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: